Pýtate sa, ako sa dá schudnúť na stacionárnom bicykli či rotopede? Odpoveď je možno jednoduchšia, ale o to bolestivejšia - poctivým a pravidelným cvičením. Ale, treba dodať, že by mal človek cvičiť zároveň efektívne a správne, pretože inak je to len plytvanie energiou a časom. Poďme sa teda pozrieť na chudnutie na stacionárnom bicykli, ako by malo prebiehať, akých zásad sa držať a ako taký rotoped môže zlikvidovať kalórie a zbaviť nás nadbytočného tuku!

V prvom rade si treba povedať, že bicyklovanie je aeróbna aktivita, čiže ak má byť efektívne, je potrebné si sledovať tep. Čím viac a častejšie človek cvičí, tým dlhšie trvá, než sa dostane na potrebnú tepovú frekvenciu, kedy sa naozaj zhadzujú kalórie a človek chudne. Keďže bicyklovanie na stacionárnom bicykli nie je príliš náročná aktivita, na úvod treba počkať až 20 minút alebo aj viac, kým dosiahnete správny tep. Poďme sa pozrieť na niekoľko zásad, ktoré treba dodržiavať.

1. Správne nastavenie stacionárneho bicykla

Najdôležitejšie je samozrejme mať fungujúci stacionárny bicykel, čiže rotoped. Ak nemáte, môžete si vybrať napríklad z ponuky týchto profesionálnych zariadení. Ak už rotoped máte J nezabudnite na vhodné nastavenie - dôležitá je správna výška, tvar a pozícia sedadla, nastavenie polohy riadítok, celková konštrukcia a ergonómia rotopedu a ďalšie individuálne vplyvy. Ak si sadnete na rotoped, jedna noha by sa mala takmer dotýkať zeme, druhá nesmie byť moc pokrčená v hornej polohe pedálu.

Predstavujeme Vám ideálnu voľbu na 30 dňové chudnutie!

Cyklotrenažér na chudnutie značky inSPORTline s tichým a odolným pohonom, ktorý dlho vydrží, má ergonomické sedadlo a je vhodný pre komerčné aj domáce použitie. Vďaka oceľovej konštrukcii je rotoped pevný a má aj funkcie na vyrovnanie nerovnosti podlahy. Tento konkrétny model je dlhodobo jeden z najviac vyhľadávaných stacionárnych bicyklov na trhu a my ho môžete taktiež len doporučiť. Kľudne kliknite na odkaz alebo obrázok a zistíte, že je to ideálna voľba na cvičenie!

2. Doba cvičenia

Cvičenie na stacionárnom bicykli je otázka správnej rozcvičky ešte pred samotným bicyklovaním na rotopede. Doprajte si aspoň natiahnutie svalov, precvičenie dolných končatín, nezabudnite aj na mierne uvoľnenie kĺbov, najmä bedrových, kolenných a členkových. Doba cvičenia musí byť dlhšia, ako sme už spomínali, minimálne prvých 20 minút slúži len na zahriatie. Ak nemáte na úvod kondíciu, nevadí, začnite postupne s menším časom.

3. Kondícia

Chudnutie na bicykli a teda aj na stacionárnom rotopede závisí od spálenia kalórií. Už pri rýchlosti v priemere 15 km za hodinu dokážete spáliť za hodinu až 3000 kJ! Práve preto malo byť cvičenie v optimálnom čase aspoň hodinové. Maximum by mal byť hodinu a pol, viac neprekračujte ani keď si myslíte, že to zvládnete. Nezabudnite totiž na príslovie, že aj zajtra je deň! Najlepší a ideálny efekt chudnutia na rotopede dosiahnete pri konštantnej rýchlosti 25 km za hodinu.

4. Aký zvoliť tréningový program

Schudnúť za 30 dní na rotopede sa dá, pokiaľ sa budete venovať tejto aktivite naozaj so železnou pravidelnosťou. Pre dosiahnutie ideálnych výsledkov je dôležitá naozaj správna doba, ideálne tak, aby ste po cvičení aspoň 2 alebo 3 hodiny nejedli. Frekvencia cvičenia nemusí byť nutne každý deň, prvý týždeň cvičte 3 zo 7 dní, druhý týždeň 4 zo 7 dní a zvyšné dva týždne cvičte už 5 zo dní. Neprekračujte nikdy maximálnu dĺžku cvičenia 60 - 90 minút, podľa tepovej frekvencii.

5. Tréning a cvičenie po ňom

Na úvod každého cvičenia a tréningu na rotopede začnite po rozcvičke s menším zaťažením a rýchlosťou okolo 15 km za hodinu. Postupne pridávajte a po 20 minútach už ustálte rýchlosť na 25 km za hodinu pri strednom zaťažení. Takéto tempo si udržujte po zvyšok cvičenia, nezvoľňujte ku koncu, vydržte. Až poslednú minútu alebo dve môžete jemne zvoľniť. Po skončení tréningu nezabudnite na uvoľnenie svalov, nejakým rozcvičením a relaxáciou.

Zhrnutie na záver a to najdôležitejšie, čo by ste si mali zapamätať:

  • Tréning na rotopede je aeróbna aktivita, nezabudnite na to, pretože prvých 20 minút sa len telo pripravuje, aby dosiahlo ideálnu tepovú frekvenciu
  • Ideálna doba na tréning je 45 až 60 minút, neskôr maximálne 90 minút pre lepší účinok
  • Pred cvičením aj po ňom treba rozcvičku na prípravu alebo uvoľnenie svalstva
  • Na úvod tréningu stačí ísť zľahka, udržujte rýchlosť okolo 15 km/h, po 20 minútach by mala byť ideálna rýchlosť už 25 km/h

Dôležité intervaly pre 30 dňové chudnutie na rotopede:

Prvý týždeň cvičte 3 dni zo 7 dní, druhý týždeň už 4 dni zo 7 dní a zvyšné dva týždne 5 dní zo 7 dní. Doba tréningu aspoň hodina! Po tréningu aspoň 2 hodiny žiadne jedlo!

PS: Základom správneho a efektívneho cvičenia je náradie. Domáce aj profesionálne rotopedy za dobré ceny a najmä vo veľkom výbere a super kvalite nájdete napríklad tu.

Začnite už dnes!Páčil sa ti článok? Staň sa našim fanúšikom: